Drohiczyn – Bug czuwa nad miastem
Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia, a obecnie siedziba gminy (miastem powiatowym są Siemiatycze) oraz stolica diecezji drohiczyńskiej (najmniejszej w Polsce). Charakter zwiedzania miasteczka kształtują dwie siły. Pierwszą z nich jest rzeka Bug i towarzyszące jej atrakcje, a drugą drohiczyńskie świątynie (a więc Bug i… Bóg).
Bug
Zwiedzanie Drohiczyna można zacząć od przeprawy promowej przez Bug. Rzeka jest w tym miejscu granicą między województwem mazowieckim a podlaskim. Można podjechać od strony wsi Bużyska i stamtąd przeprawić się do Drohiczyna lub zostawić samochód na parkingu przy przeprawie promowej w Drohiczynie i przepłynąć promem w dwie strony (wyjdzie taniej niż za samochód 😉 ). Obecnie prom kursuje codziennie (od 11 maja, wcześniej tylko w weekendy) w godzinach 10.00 – 13.00 i 15.00 – 18.00 (weekendy do 20.00). Bilety są po 2zł od osoby (dzieci do lat 6 za darmo), rower/motocykl 3zł, samochód 10zł.
Tu można wydłużyć sobie trasę. Od strony województwa mazowieckiego, w Bużyskach, jest czynna w weekendy Zagroda na Wypasie – z alpakami i kozami.
Tuż przy punkcie przeprawy promowej wybudowano wieżę widokową. Można z niej podziwiać rzekę, jest też piękny widok na miasteczko. Z góry widać ścieżkę, którą wzdłuż Bugu podążymy zwiedzać Drohiczyn.
Spacerkiem docieramy w okolice Góry Zamkowej. (Tu można pójść dalej trasą wzdłuż rzeki aż do plaży, a do zwiedzania wrócić później). Po drodze napotkamy jeden z bunkrów linii Mołotowa z lat 1940-41. Bug stanowił główną linię obrony. W mieście i okolicach zachowało się 12 takich obiektów.
Na Górze Zamkowej próżno szukać zamku, bo zmiótł go z powierzchni już potop szwedzki, a o odbudowę nikt się nie pokusił. Znaleźć można natomiast ponownie piękne widoki na Bug. Na szczyt prowadzi podjazd, później schody.


Bóg
W Drohiczynie znajdziemy aż trzy XVIII-wieczne kościoły i cerkiew, można więc powiedzieć, że aż roi się od świątyń. Niestety nie oszczędzała ich historia i piękne wnętrza nie przetrwały wojen.
Po zejściu z Góry Zamkowej proponujemy skierować się do katedry Trójcy Przenajświętszej. Została wybudowana w latach 1696 – 1709 w stylu barokowym, ale zdewastowano ją podczas II wojny światowej. Obecnie najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki krucyfiks. W renesansowych podziemiach katedry znajdują się krypty.
Z katedry można przejść do kościoła benedyktynek pw. Wszystkich Świętych (lub zostawić zwiedzanie tej świątyni na koniec, podczas drogi powrotnej). Ten późnobarokowy kościół zaprojektował Jakub Fontana, który był nadwornym architektem królów Polski. Inne dzieła Fontany to na przykład przebudowa wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie czy budynek Collegium Nobilium.
Kolejną świątynią na naszej trasie jest prawosławna cerkiew św. Mikołaja. Wybudowana w 1792 roku w stylu klasycystycznym jako unicka, od 1839 roku prawosławna. Liturgia odprawiana jest w niedziele o 10.00, więc jeżeli ktoś chciałby zajrzeć do wnętrza to polecamy niedługo przed lub po. Nam się niestety nie udało.
Ostatni na naszej trasie jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP. On również został zniszczony doszczętnie podczas wojny, zresztą już wcześniej był w złym stanie. Po wojnie przeprowadzono długi remont, zrekonstruowano ołtarze i w 1949 roku przywrócono kościół do kultu. Przy świątyni, w dawnym budynku klasztoru franciszkanów, funkcjonuje Muzeum Diecezjalne (godziny otwarcia).


i więcej Bugu w Drohiczynie
Na koniec zwiedzania Drohiczyna zostały nam jeszcze muzea. Nawiązuję ponownie do Bugu, ponieważ niewątpliwie Muzeum Kajakarstwa (Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej) ma z nim wiele wspólnego. Zobaczymy tutaj przeróżne kajaki, przeczytamy ich historie, ale nie tylko! Jest tu bardzo nowocześnie i właśnie to miejsce najbardziej przypadło do gustu naszej Lilce (lat 5). Dlaczego? Bo mogła obejrzeć zdjęcia w fotoplastikonie, bo puszczała kajaki na makiecie rzeki, bo była salka kinowa, a przede wszystkim był symulator spływu kajakowego! I jeszcze kolorowanki. Polecamy tutaj zajrzeć! Czynne codziennie 10.00 – 17.00, wstęp darmowy. Corocznie jest tez organizowany spływ „500 kajaków” – najbliższy 6-7 sierpnia 2022.
I na koniec – Park Kulturowo – Historyczny „Bug – pogranicze kultur i religii”. W GoogleMaps szukajcie Muzeum Motocykli lub Muzeum Regionalnego, bo właśnie te obiekty są tu usytuowane. Na parterze znajdziemy wystawę motocykli oraz tablic rejestracyjnych, na piętrze prezentowana jest historia Drohiczyna oraz zbiory przedmiotów codziennego użytku.




Drohiczyn zadziwił nas mnogością ciekawych miejsc do zwiedzania, których sporo tutaj jak na tak małe miasteczko (liczy ok. 2 000 mieszkańców). Położenie nad rzeką Bug od zawsze wpływało na rozwój miasta i tak jest nadal. Może uda nam się kiedyś wybrać na spływ kajakowy w te okolice?
Tu znajdziecie inne atrakcje województwa podlaskiego.