Co krok, to Zagłoba – Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Wiele w Polsce jest muzeów poświęconych pisarzom i literaturze. Najpopularniejszy przykład – Czarnolas. Na to hasło natychmiast staje nam przed oczami Kochanowski w cieniu lipy.
My odwiedziliśmy (chyba) nieco mniej znane miejsce. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – kameralne muzeum w uroczym dworku otoczonym parkiem.
Skąd tu muzeum?
O Sienkiewiczu słyszał każdy. A o Woli Okrzejskiej? Ktoś, coś? (mieszkańców miejscowości i okolic nie liczę 😉 ) Ot, taka wieś między Łukowem a Rykami. Te nazwy może mówią Wam więcej… A to właśnie tutaj urodził się autor Trylogii! Tutaj również spędził dzieciństwo, a i później często powracał w te strony. Na muzeum zaadaptowano odremontowany dwór, który należał do babki pisarza Felicjanny Cieciszowskiej. Warto zajechać tu, na przykład zbaczając trochę z trasy Warszawa – Lublin.
Poznajcie Henryka
Jeżeli Wasze skojarzenia z Sienkiewiczem to przydługie lektury i niezrozumiały język -odświeżcie informacje. To był bardzo ciekawy człowiek z ogromnym poczuciem humoru! Czym Was przekonam? Kochał podróże! To chyba tak, jak Wy? Zwiedził Europę, był w Afryce i Ameryce. Jak na tamte czasy było to niebywałe osiągnięcie, sam pisarz podsumował to tak:
„Mój dziad nieboszczyk raz jeden tylko za dni swych był w Puławach, a raz w Królewcu i miał o czym opowiadać przez całe życie”
Na poparcie słów o poczuciu humoru pozwolę sobie przytoczyć tu Dziesięcioro przykazań Sienkiewiczowskich. Napisali je przyjaciele pisarza z okazji jubileuszu jego twórczości. Przyznajcie – czegoś takiego jakiejś sztywnej ciotce byście nie zadedykowali 😉
„Jam jest Henryk Sienkiewicz. Wielka Wielkość Twoja, którym Cię wywiódł na pole sławy wszechświatowej.
1. Nie będziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mnie.
2. Nie będziesz używał wielkiego Imienia Mego nadaremno.
3. Pamiętaj, abyś Dzień Jubileuszu Mego święcił.
4. Czcij Skrzetuskiego, Zagłobę, Wołodyjowskiego i Baśkę Jego, a mnie nade wszystko, bom nieporównany jest.
5. Nie śmiej używać na utworach moich.
6. Nie używaj dzieł moich na podpałkę.
7. Nie popularyzuj dzieł Moich bez dodatkowej opłaty na ręce moje.
8. Nie fałszuj myśli mojej, gdyż lojalność jej murem stoi.
9. Nie pożądaj żony Skrzetuskiego, albowiem Kniaziówną jest.
10. Ani Oblęgorka, ani pióra brylantowego, ani zaprzęgów, ani jarzma na woły nie będziesz pożądał, ani pragnął, gdyż narodowym darem jest! Będziesz miłował każdego literata w miarę możności i chęci osobistej, a mnie bez żadnych zastrzeżeń.”
Muzeum
Było o Sienkiewiczu, teraz o jego muzeum. Są w nim oczywiście pamiątki związane z pisarzem, rękopisy dzieł, a także wiele pierwszych wydań i wydań w obcych językach – znaleźliśmy arabski, chiński i węgierki, o ile dobrze rozpoznaliśmy. Zobaczycie też podobizny – z naturalnej wielkości Henrykiem pracującym przy biurku na czele! Jeden pokoik poświęcony został adaptacjom filmowym. Tam znajdziecie plakaty filmowe i wiele rekwizytów – choćby sukienkę Nel, tron Nerona czy dwa nagie miecze. W drugiej części muzeum urządzono salonik z czasów Sienkiewicza – najciekawszy był fortepian (Mała koniecznie chciała zagrać!) i kącik afrykański. Całości dopełniają świeże kwiaty w wazonach. Ach, jak sielsko i klimatycznie!
Park
Park jest po prostu parkiem 😉 Za to pięknym, cichym, sielskim… Są tam stare drzewa, kwitną stokrotki, stoją ławeczki. Dzieciom do zabawy służą dwie pluszowe kostki (Mała w zachwycie, spędziłyśmy nad nimi sporo czasu…). Wyjątkowe jest to, że podczas spaceru napotykamy na swojej drodze sienkiewiczowskich bohaterów! Drewniane rzeźby wyszły spod rąk lokalnych twórców. Nie da się ukryć, że szczególną sympatią cieszy się Zagłoba – jego podobizn jest najwięcej. Hmmm, ciekawe dlaczego? Poza tym wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informujące o związkach pisarza z tym miejscem.
My trafiliśmy dodatkowo na ognisko urządzone przez strażaków na terenie parku. Tak tu swojsko – sielsko!
Okolica
W pobliskiej Okrzei również znajdziemy miejsca związane z pisarzem – grób matki na parafialnym cmentarzu oraz kopiec Sienkiewicza – na obrzeżach miejscowości. Trafiliśmy akurat na kwitnienie dzikich róż, którymi kopiec jest obsadzony – piękny widok. Na górę wspięliśmy się szybko, rzuciliśmy okiem na otaczające go równiny i myk – do domu! Przy kopcu znaki informują o kolejnych atrakcjach, ale to może już następnym razem 😉
Informacje
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Wola Okrzejska 105
telefon: 25 755 90 00
strona internetowa aktualnie nie działa 🙁
Facebook: www.facebook.com/muzeumsienkiewicza/
bilety – 6 zł normalny; 4 zł ulgowy
przewodnik – 20 zł
środek transportu – mietkowóz! (nie da rady inaczej niż samochodem i to z nawigacją…)